Коротка історія школи
Перехрестя (до 1946 року - Тісакерестур) - невелике село у Виноградівському районі неподалік річки Тиса, Більшість населення -угорці. У селі проживають декілька українських родин, що переїхали сюди з гірських районів краю.
З другої половини XIX століття у селі діє народна школа. Навчання і виховання ведеться угорською мовою.
Оцел Ласло так згадує про Перехрестя та стан народної освіти в селі у період з 1880 до 1902 року:
"У селі є 101 будинок. Тут проживають 54 римо- католики, 69 греко-католиків, 40 євреїв і 423 вірники реформатської церкви.
У селі 65 школярів, для навчання яких у 1878 році зведено будівлю довжиною 680 см, шириною 640 см і висотою 300 см, загальною площею 43 квадратні метри. Приміщення, де жили вчителі, до 1899 року належало церковній громаді, а потім було передано селу для потреб народної школи.
Сільська народна школа вважалася однією з найкращих у краї завдяки видатним вчителям, що працювали тут. Населення було дуже бідним і не могло забезпечити належну оплату праці вчителів,
...Сільська школа отримала від держави певну допомогу, в тому числі і на оплату праці вчителів, але загального стану фінансування це не змінило".
У школі в 1880-1902 роках працював Сабов Меньгерт, народний вчитель.
І в часи чехословацької окупації (вересень 1919 - 1938 роки), і в час повернення території Австро-Угорщині ( 1938 - 1944) навчання у початковій народній школі села Тісакерестур велося угорською мовою.
За існуючим законодавством діти шкільного віку (6-12 років ) повинні були відвідувати початкову народну школу. Ті ж, хто, досягнувши 15 років, не продовжили навчання далі, могли відвідувати так звану "повторну школу", навчання в якій тривало три роки.
Навчання проводилося в одному приміщенні і до обіду, і після обіду. З дітьми працював один учитель, одночасно з учнями шести класів.
Діти писали на спеціальних табличках загостреними паличками.
У школі викладалися такі основні навчальні предмети: письмо, читання, рахування, історія, географія, співи, ручна праця, фізичне виховання, Закон Божий, русинська, чеська і словацька мови (останні - у 1919- 1938 роках). Серед засобів виховання використовувалися і різки. Велика увага приділялася релігійному вихованню учнів. Молитвою розпочинали і закінчували день. Двічі на тиждень, у понеділок і в суботу вранці учні йшли до церкви.
У школі діти вивчали багато пісень. У той час у школі працював вчителем Сабов Йосип, який приїхав до села з Хуста. Розповідали, що він мав дуже гарний голос і добре грав на скрипці.
Щороку навесні інспектори Берегівського управління освіти перевіряли роботу школи.
З 1934 року у школі вчителювали Вішкі Бела та його дружина.
З 1945 року Закарпаття входить до складу іншої держави - Радянського Союзу. З цього ж року в області відкрито школи з угорською мовою навчання і виховання - початкові і семирічні.
З 1948 року у Перехресті працює початкова школа з угорською мовою навчання, з 1961 - семирічна школа.
З 1951 року у Перехрестівській початковій школі працювали Дюлої Бела та його дружина Дюлої Ержебет. У цей час у двох навчальних приміщеннях були розміщені два класи-комплекти. Подружжя Дюлої працювало тут до 1961 року, після чого обоє вийшли на пенсію і виїхали з села.
З другої половини 1960/61 навчального року ( з 12 січня 1961 року ) у Перехресті відкрито додатково 5-й і 6-й класи з угорською мовою навчання. На чолі педколективу школи став вишківець Цейбей Імре, вчитель російської мови та літератури.
У 1960/61 навчальному році у школі навчалися 82 школярі: у 5 класі - 18, у 6 - 16 учнів. Початкові класи навчалися в комплекті; у 1 - 2 класі навчалися 23, у 3 - 4 класі - 25 учнів. 5-й та 6-й класи поповнювалися також учнями з сусіднього села Карачин.
Учительський колектив був невеликим: Цейбей Імре (історія), Цейбей Світлана (російська мова та література), Товт Габріела (угорська мова та література), Черепеш Євген (французька мова), Югас Іштван ( математика і початкові класи), Дюлої Ержебет (початкові класи).
У 1961/62 навчальному році відкрито 7-й клас. Педагогічний колектив поповнився новими вчителями: Олаг Йосип (біологія), Пак Марія (математика), Голлендер Лайош (фізика), Деак Ференц (французька мова), Рац Марія і Шімон Аранка (класоводи).
У 1962/63 навчальному році відбувся перший випуск Перехрестівської восьмирічної школи. Випускників було шістнадцять.
З 1964 року у школі працює піонервожатою Сіладі Олена.
З серпня 1965 року до листопада 1971 року директором Перехрестівської восьмирічної школи був Морожі Йосип Йосипович, вчитель російської мови та літератури.
Навчання велося у двох пристосованих під школу приміщеннях. Початкова школа знаходилася за 5 хвилин ходу від основної будівлі і мала назву "мала школа". На подвір'ї' "малої школи" знаходилися три старі будівлі, що потребували ремонту. Це колись були приватні будинки та господарські приміщення. У глибині подвір"я стояла будівля колишньої стайні, де тепер навчалися учні початкових класів. Два інші приміщення займала майстерня та кабінети біології, фізики та хімії. І майстерня, і кабінети були добре обладнані і устатковані.
Старші класи навчалися у приміщенні, збудованому ще у 1890 році, що колись належало родині Добша. Тут знаходилася вчительська, два класи, а також службова квартира директора школи.
Коли приміщення школи стало замалим, добудували ще два класи, "піонерську кімнату" і буфет, де можна було купити булочки, солодощі, а також деяке навчальне приладдя. Біля школи було велике подвір'я і сад. Подвір'я нагадувало парк. Тут було багато дерев, кущів, квітів. Квіти тут цвіли постійно - від весняного цвітіння бузку до осіннього розмаїття айстр і хризантем. Тут були обладнані географічний майданчик, спортивний майданчик. Тут же знаходився невеликий Комсомольський парк. На пришкільній ділянці учні вирощували овочі та фруктові дерева.
Педагогічний колектив складався з одинадцяти вчителів, що працювали творчо, самовіддано, давали учням ґрунтовні знання. Деак Ференц, вчитель французької мови ( тепер завідувач кафедри у Будапештській військовій академії ) багатьом учням привив любов до свого предмету і дав міцні знання. Кабінети французької мови, угорської мови та літератури, російської мови та літератури були добре обладнані, тут було багато наочних посібників та ТЗН.
У 1969/70 навчальному році у Перехрестівській школі працювали такі вчителі: Шімок Аранка, Морожі Гізелла (класоводи), Морожі Йосип (російська мова і література), Зейкань Елек (історія ), Зейкань Розалія (російська мова і література ), Деак Ференц (французька мова), Товт Габріела (угорська мова та література), Голлендер Дайощ (фізика), Сабов Калман (математика), Рац Марія (географія), Пайку Георгіна (біологія, хімія), Сіладі Олена (піонервожата).
Учителі багато уваги приділяли навчанню і вихованню учнів, позакласній роботі. Багато випускників школи того часу здобули вищу освіту: Папої Ірина (лікар), Герендей Валерія (угорська філологія), Цапович Магдалина, Бенич Ірина, Гуняді Марта (французька філологія), Купор Іштван (інженер), Зейкань Ендре (тепер викладач фізики в Дебреценському університеті).
У школі діяв танцювальний гурток, яким керувала Рац Марія. Учасники колективу успішно виступали на районних та обласних оглядах народної творчості, виконуючи угорські народні танці. Вони мали чудові національні костюми, оздоблені ручною вишивкою.
З листопада 1971 року до 1984 року директором школи був Зейкань Елек, історик за фахом. У цей час істотно змінився склад педагогічного колективу. Зокрема, з 1974 уроки російської мови та літератури вела Котоно Катерина, уроки математики - Гандера Габріела, уроки французької мови з 1974 року почав вести Медєрі Адальберт, з 1979 вчителем угорської мови та літератури став Герендей Адальберт, з 1983 року Добша Аранка почала викладати хімію та біологію.
Робота школи в 70-і роки дала високі результати. Багато випускників школи продовжили навчання у вищих навчальних закладах і здобули вищу освіту. Серед них Добша Аранка (тепер директор школи), Поллої Ференц, Поллої Дезидерій (обидва - викладачі Угорського інституту імені Ференца Ракоці), Манді Ілона (вчитель географії), Сабов Ілдіко (математика). У школі завжди була невелика кількість учнів. Рідко чисельність школярів переважала 100 чоловік. У середньому в класах було по 9-10 учнів.
З 1980 року розпочато навчання дітей з 6-річного віку. Навчання у школі триває 9 років: 4 роки - початкова школа ( 0 - 3 кл. ), 5 років -основна школа (4-8 класи).
З серпня 1984 року згідно наказу райвно (№371 від 30.08.1984 р.) директором школи призначено Варгу М.М., за фахом біолога. У цей час проведено капітальний ремонт старої будівлі школи. У ремонтних роботах брали активну участь і вчителі на чолі з директором школи.
З 15 березня 1985 Варга М.М. залишив посаду директора школи у зв"язку з обранням його головою сільської Ради села Верхівець. Виконуючим обов'язки директора школи призначено Добша А.В. (наказ райвно за №142 від 26.03.1985 року).
З 1 червня 1985 року (наказ райвно за № 254 від 0 і .06.1985) директором школи призначено Баньої А., біолога за фахом, який займав цю посаду до 28 липня 1987 року.
У цей час колгоспом "Прогрес" у селі збудовано новий дитячий садок. Вільні приміщення нової будівлі були відведені для навчання учнів 0 -З класів. З часом і старші класи перейшли туди. Це було дуже своєчасно, оскільки будівля старої школи згодом була зовсім зруйнована, а на цьому місці було зведено будинок правління колгоспу "Прогрес".
З 1987 року восьмирічну школу і дитячий садок було об'єднано у Перехрестівський комплекс школа - дитячий садок.
У 1985/86 навчальному ропі у школі працювали такі вчителі: Сабов К. ( математика ), Герендей Б. , Морожі М. (угорська мова і література ), Медєрі Б. (французька мова), Добша А. (географія, хімія ), Деак Д. ( фізика), Пошва Марія (російська мова й література ), Баньої Б. ( біологія ), Мотуз Маргарита (історія), Сіладі О. (І - III класи), Товт Г. (0 - II класи), Рац М. ( вихователь ГПД ), Терек І. (піонервожатий ).
З 28 липня наказом облвно (за № 607 від 28.07.1987) директором школи призначено Варгу М.М., який займав цю посаду до 1989 року. У 1989 році педагогічним колективом Вербовецької ВІД Варга М.М. був обраний директором школи, а на чолі Перехрестівської школи став Медєрі Б. Він керував навчальним закладом до 03.04.1995, а згодом продовжив педагогічну діяльність в Угорщині.
З 1993/94 навчального року у школі введено новий навчальний предмет - народознавство. Учні з захопленням вивчали цей предмет, оскільки він включав і історію, і культуру, і традиції народу. На жаль, через деякий час навчальні програми були скорочені, і деякі предмети, в тому числі і народознавство, були виключені.
З 18 квітня 1995 року Добша Аранка, вчитель хімії, стала директором школи, а заступником директора з навчальної частини стала Бота Магдалина (згідно наказу за №504 від 01.09.1995 ).
Адміністрація школи спрямовує свої дії на забезпечення високої ефективності навчально-виховного процесу, створення умов для продуктивної праці вчителів та учнів, для творчої роботи, самоосвіти педагогів. Високим є рівень забезпечення навчальними посібниками, постійно поповнюється шкільна бібліотека ( в тому числі і з допомогою ЗУПТ). У 2001/2002 н.р. до школи проведено газ. Тепер і в холодну пору року вчителі й учні працюють у теплих приміщеннях і почувають себе комфортно і приємно.
З січня 2002 року комплекс школа - дитячий садок було розділено і навчальний заклад тепер має назву Перехрестівська ЗОНІ І-ІІ ступенів.
У 2003/2004 навчальному році нарешті було вирішено проблему, що стояла перед школою ще 100 років тому: розділено класи - комплекти.
Тепер у школі працюють 16 педагогів, навчаються 1 10 учнів. Навчання проводиться в дев'ятьох навчальних приміщеннях в одну зміну.
Серед невирішених на цей час проблем - відсутність спортивного залу. Разом з тим обладнано майстерні, бібліотеку і шкільний краєзнавчий музей.
Одне з основних завдань школи - дати учням ґрунтовні знання. Показником рівня навчальних досягнень учнів є участь у предметних олімпіадах. Зокрема, у 2001/2002 н.р. учень 9 класу Сабов Л. посів І місце у II турі олімпіади з угорської мови та літератури і успішно виступив у III турі ( вчитель Герендей А.Ю. ). У 2002/2003 н.р. учениця 8 класу Товт Г. зайняла І місце у III турі предметної олімпіади з угорської мови та літератури ( вчитель Морожі М.Й.), а також II місце у II турі олімпіади з української мови та літератури (вчитель Скаканді В.М. ). У 2003/2004 навчальному році Товт Габріела ( 9 клас ) зайняла І місце у II турі та II місце у III турі олімпіади з угорської мови та літератури ( вчитель Морожі М.Й,), І місце у II турі та четверте місце у III турі з французької мови ( вчитель Бота М.Л. ), II місце у II турі з української мови та літератури ( вчитель Скаканді В.М.). Учениця 8 класу Фабіан Мелінда посіла II місце з історії та III місце з української мови та літератури у II турі предметних олімпіад. Учениця 6 класу Сюч Ніколетта була серед кращих на районному конкурсі з образотворчого мистецтва.
Приємно щороку бачити серед учасників предметних олімпіад колишніх випускників школи, що тепер продовжують навчання у 10-11 класах ЗОНІ, ліцеїв та гімназій. І в інших навчальних закладах ( ліцеї сіл Пийтерфолво, Карачин, Береги, Виноградівська ЗОНІ І-Ш ступенів № 3 ім. Перені Ж.) наші випускники - серед кращих.
Випускники школи успішно здобувають вищу освіту. Серед випускників останніх років це Цапович Єза, Цапович Йосип - студенти ВНЗ Угорщини, Герендей Адальберт, Герендей Єлизавета, Тор Жужанна, Тор Йолана, Кардаш Норберт, Янкі Тібор, Сімку Аніта - студенти Угорського інституту ім. Ракоці Ф., Янкі Тюнде - студентка УжНУ. Янкі Тюнде була зарахована на І курс факультету угорської філології як переможець III туру предметної олімпіади з угорської мови та літератури.
Ці приклади свідчать про те, що учні, отримують якісні знання, що співпраця педагогічного та учнівського колективів школи є ефективною, плідною, а також стимулюють до нових творчих пошуків та постійного вдосконалення форм і методів роботи.